سایر آموزشها

نکات ایمنی و مهم برای استفاده از ترازوی محک

هنگام استفاده از ترازو محک می بایست به نکاتی توجه کرد که در این مقاله مختصرا به آن می پردازیم

رعایت این نکات باعث طول عمر بیشتر دستگاه می گردد و همچنین در نشان دادن وزن صحیح کالاها  ،تاثیر به سزایی دارد.

تراز بودن ترازوی محک

قبل از استفاده از ترازوی محک می بایست به این نکته توجه کنیم که ، سطح موردنظر که قرار است ترازو روی آن قرار بگیرد ، صاف و سفت و محکم باشد.

در ترازوی محک ، نشانگر تراز،  تعبیه شده که می بایست با توجه به این نشانگر ، و با باز و بسته کردن پایه های زیر ترازو ، از مسطح و تراز بودن ترازو مطمئن شد که این امر تاثیر بسزایی در صحیح نشان دادن وزن دارد.

مشخصات مکانی که ترازو در آن استفاده می شود.

محیط و مکانی که ترازو در آن قرار می گیرد در نحوه صحیح کار کردن ترازو موثر می باشد .

ترازو نباید در مسیر باد کولر قرار بگیرد چون می تواند باعث نوسان در نشان دادن وزن کالا شود.

تاثیر میدانهای مغناطیسی بر روی ترازو را نباید نادیده گرفت ، پس ترجیحا  از قراردادن موبایل در کنار ترازو  و یا قرار گرفتن ترازو در نزدیکی موتور یخچال و سایر وسایل مشابه خودداری نمایید.

علمک ترازوی محک

برای جا زدن علمک ترازوهای علمکدار محک ، می بایست مراقب باشیم که فلت نمایشگر که از برد اصلی ترازو منشعب شده و از طریق ستون به نمایشگر می رسد ، آسیب نبیند .

پس بهتر است قبل از جا زدن علمک یا همان ستون ترازو ، مقداری از فلت نمایشگر را که اضافه است در درون علمک قرار داده و سپس علمک را جایگذاری نماییم و از له شدن و یا آسیب دیدن احتمالی فلت نمایشگر ترازو جلوگیری نماییم.

برای جلوگیری از شکستن ستون ترازو، آن را به آرامی و به طور کامل در محل مورد نظر قرار داده و مطمئن شوید که خار پایین ستون نمایشگر به طور کامل در محل قرار گرفته و ستون کاملا ثابت و بی حرکت شده است.

برای جدا کردن و یا باز کردن علمک ترازو ، می بایست آن را به آرامی به چپ و راست ، حرکت دهید تا خار انتهای ستون از محل قرارگیری آن جدا شده و علمک به راحتی خارج شود .

کابل برق ترازوی محک

ترازوی محک با برق ۲۲۰ ولت شهری کار می کند و می بایست حتما با کابل درجه یک استاندارد به ترازو متصل گردد.

در اتصال ترازوی محک به برق ، از نزدیکترین پریز و ترجیحا از محافظ برق استفاده شود. در صورت امکان از پریز مستقل برای اتصال ترازوی محک به برق استفاده شود.

از اتصال دستگاه به برق خودرو و همچنین اتصال مستقیم به موتور برق جدا خودداری شود که می تواند باعث ، خرابی سیستم تغذیه ترازو شود.

باطری ترازو محک

در ترازوی محک از باتری داخلی ۶ ولت ۵/۴ آمپر با کیفیت و از نوع سیلید اسید ، استفاده شده است  که در حالت ایده آل می توان حدود ۴ ساعت بدون برق از باطری استفاده کرد.

سیستم داخلی بردهای محک به نحوی برنامه ریزی شده که ترازوی محک می تواند به محض قطع برق و بدون خاموش شدن دستگاه و بدون نیاز به اینکه لازم باشد مشتری کارخاصی انجام دهد ، از حالت استفاده از برق به حالت باطری رفته و می توانید بدون هیچ دغدغه ای به کار خود ادامه دهید.

بهتر است در صورتیکه طولانی مدت (حدود یکساعت) از ترازو استفاده نمی نمایید ، ترازو را از دکمه زیر آن خاموش نمایید.

نحوه تعویض باطری ترازو محک

با توجه به اینکه عمر باطری ترازو در حالت بهینه ، حداکثر ۲ سال می باشد ، پس از خرابی باطری به راحتی می توانید ، آن را تعویض نمایید.

باطری ترازو محک در قسمت زیر آن قرار داشته و می توانید با باز کردن پیچهای درب باطری که در زیر ترازو قرار دارد ، به باطری دسترسی پیدا کنید.

سپس باطری را به آرامی خارج کرده و سیمهای آن را که توسط دو فیش با سیمهای قرمز و آبی به آن متصل شده است را جدا نمایید ، مراقب باشید دو سر سیم ها به هم اتصال پیدا نکند.

برای نصب باطری جدید ترازوی محک ، کافیست ، ابتدا فیشها را به درستی به باطری متصل کرده ، به اینصورت که فیش با سیم قرمز را به سر مثبت و فیش با سیم آبی را به سر منفی باطری متصل نموده و باطری را در محل خود قرار داده و درب باطری را ببندیم

نحوه استفاده صحیح از باطری ترازو محک

برای طولانی تر شدن عمر مفید باطری ، با توجه به اینکه شارژر داخلی این ترازو ها نمی تواند در زمان کوتاهی آن را به صورت کامل شارژ نماید لذا می بایست حتما ترازو دائما به برق متصل بوده و حتی شب ها که فروشگاه تعطیل است از برق جدا نشده و صرفا از کلید زیر ترازو خاموش گردد . این کار باعث می گردد که همیشه باتری شما در حالت شارژ کامل قرار داشته باشد و جهت جلوگیری از تنبلی و خرابی باطری ، می توان ترازو را هر ده روز یکبار از برق کشید و استفاده نمود تا باتری تقریبا تخلیه گردد.

این نحوه شارژ و دشارژ می تواند عمر باطری ترازو را طولانی تر نماید.

کیبرد و وکیوم (کاور)ترازو

نحوه محافظت از کیبرد ترازو به اینصورت است که می بایست از نفوذ و ورود مایعات به آن جلوگیری نمود و در مشاغلی که در آن امکان نفوذ مایعات وجود دارد مثل لبنیاتی ها و مرغ فروشی ها ، بهتر است یا از وکیوم های ترازوی محک استفاده نمود که باعث جلوگیری از ورود مایعات می گردد و یا از ترازوهای کیبرد بالای محک مدل MDS17000  استفاده کرد.

از چسباندن برچسب و یا هر چیز دیگر بر روی کیبرد خودداری کرده ، چون باعث از بین رفتن کیبرد می شود.

از کشیدن اجسام تیز مثل چاقو و تیغ ، خودداری کرده چون باعث خرابی ترازو شده و به دلیل یک تکه بودن کیبرد ترازوهای محک ، در صورت خرابی باید به صورت کامل تعویض شود.

باید از پاشیدن مستقیم اسپری های پاک کننده و الکل روی کیبرد پرهیز نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.